DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Bilgi, Teknoloji Dijital Devrim kendi çocuklarını yemek üzere

Dijital Devrim kendi çocuklarını yemek üzere

Yazdır

Dijital Devrim kendi çocuklarını yemek üzere


Saatlerce cep telefonu ve bilgisayarınızda vakit geçiriyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyun. Dijital çağın hastalıklarından nasıl korunmanız gerekiyor, öğrenin. iyibilgi özel


 

Dijital Devrim kendi çocuklarını yemek üzereAmerika'da yapılan çeşitli araştırmalar, günlük hayatını dijital cihazlar ve sanal alemde geçirenlerin sağlığı üzerinde bir çok sorun tespit etmiş durumda. 1980'den itibaren dijital dünyanın içine doğan Y kuşağı çok büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya. Bu kuşağa ait erişkinlerin yüzde 60'ı her gün 5 saatini elektronik bir cihazla haşır neşir halde geçiriyor. Her 10 erişkinden 4'ü, en az 9 saat kadar bir ekranın önünde vaktini geçiriyor. 

OMURGA VE BOYUN 

Saatlerce elinde tuttuğu telefon ekranına yoğunlaşan ve başını ona göre eğip kaldıran bireyin omurgasındaki baskı 27 kiloya kadar çıkabiliyor. Zamanla bu baskı, omurları zedeliyor ve uzun vadede ciddi operasyonlara yol açabiliyor. 

GÖRME 

Işık yayan ekranlara yakından bakma alışkanlığı yüzünde miyop oranında ciddi bir artış olduğu belirtiliyor. Ekranlardaki LED'lerin yaydığı mavi ışık uzun vadede gözlerde yorgunluğa yol açtığı zaten biliniyor. Henüz üzerinde çalışılan bir sorun ise, bu ışığın retinalarda zarara sebep olma ihtimali. Henüz bu konuda insan üzerinde araştırmalar yapılmamış olsa da, kültür ortamında yetişen hücrelerde zararı kanıtlanmış. 

Esas sorun bu mavi ışığın uyku düzenimize olan etkileri. Özellikle yatmadan önce bakılan telefon veya tabletlerin yaydığı mavi ışık, vücudumuzun uyku düzenini kontrol eden melatoninle etkileşime girip, uyuma ile ilgili sinyalleri bozuyor. Ekrana bakmanıza da gerek yok, tıpkı pasif içicilik gibi yanınızdaki kişinin ekranından yayılan ışık, sizin de uykunuzu etkileyebiliyor. 

İŞİTME 
Özellikle gençlerin sokakta kulaklıkla dinlediği yüksek sesli müzik, kulaklarda işitme sorununa yol açıyor. Maruz kalınan yüksek desibel, kulak içinde onarılmaz tahribatlara sebep oluyor. 

BEYİN 

Teknolojinin genç beyinler üzerindeki etkisi, sanıldığından daha derin. Günde 10-12 saat oyun oynayan gençlerde belirli beyin yapıları tekrar yapılanıyor, hatta beyin maddesinde küçülmelere sebep olabiliyor. Nöronlar ve beyin maddesi üzerindeki etki, psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Bir araştırmacının dediğine göre, "Elektronik cihazı elinizden zorla almak, bir bebeğin elinden şekerini almak gibi. Beyin o cihazı arzuluyor. Böylece çok agrefis, çok çabuk sinirlenen bireyler ortaya çıkıyor. Bu tür sinir boşalmaları kişi 'offline' iken daha çok oluyor. Şahıslar arasındaki iletişim seviyelerinde de ciddi bir düşüş var. Fiziksel ilişkiler yerine online ilişkiler tercih ediliyor. Gözlemlerimize göre insanlar gerçek ilişkilerden kendilerini uzak tutuyorlar." 

Peki teknolojinin bu zararlarından nasıl korunabiliriz. Söz konusu araştırmacıların tavsiyeleri kısaca şunlar: 

1- Elektronik cihazlarınızın başında geçirdiğiniz her saat için, o kadar müddet "bağlantınızı kesin" yani cihazın başından kalkın. Uyku saatleri buna dahil değil. 

2- 20:20:20 kuralı denilen yönteme göre, elektronik cihazın başında geçirdiğiniz her 20 dakika için ekrandan gözlerinizi alarak, 20 saniye boyunca 20 adım (yani 7 metre) uzağa bakın. 

3- Yatmadan birkaç saat önce ekranlara bakmayı bırakın. 

www.iyibilgi.com özel

 

 

Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;  "Kim bana bir kitapta/yazıda salâvat-ı şerife getirirse benim ismim bu kitapta/ yazıda olduğu müddetçe melekler ona istiğfar getirmekten hiç ayrılmazlar."