DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Bilgi, Teknoloji İşte bir bardak kolanın dakika dakika zararları.

İşte bir bardak kolanın dakika dakika zararları.

Yazdır

Kolayı çoğumuz düşünmeden tüketiyoruz. Peki, kola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur.
 
İşte bir bardak kolanın dakika dakika zararları.
 
İLK 10 DAKİKA:

* 10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer. (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar)   * Fosforik asit tat alma duyunuzu keser.  
 
20 DAKİKA:

* Kan şekerinizde ani bir yükselme olur.   * Yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur. * Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir.
* Bu sadece bir kaç dakika içinde olur.
40 DAKİKA:
 
* Kafein emilimi tamamlanır. * Kan basıncınız yükselir. * Karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. * Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.
 
45 DAKİKA:

* Beyninizde dopamin salgısı artar. * Bu tıpkı eroinin vücuta yaptığı tepkimelere benzer.
* Bu da vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko'nun da beraberce dışarı atılması demek.  
 
BİR SÜRE SONRA...

* Şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız. * Kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. * Vücudunuzda kola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz.
* Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi)...  
 
 

Yorumlar 

 
0 #1 Kolaya sigara gibi zararlı uyarısı 09-06-2014 10:59
California'da kola, meyve suyu ve gazoz gibi içeceklerin üzerine aynı sigaralarda olduğu gibi, 'Sağlığa zararlıdır' ibaresi konulacak.

Kolaya sigara gibi

ABD'nin California Eyalet Senatosu, şekerli içeceklerin üzerinde "Sağlığa zararlıdır" ibaresi bulunan bir uyarı konulmasını zorunlu kılan düzenlemeyi onayladı. Uzmanlar, yasanın 1 ay içinde uygulamaya konulacağına kesin gözüyle bakıldığına dikkat çekti.

Düzenleme birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Devlet okullarında abur cubur yiyeceklerin ve gazlı içeceklerin satılmasını da 2005'te yasaklayan California, kamu sağlığı konusunda ABD'nin öncü bölgelerinden biri olarak değerlendirildi. Senatör Bill Monning, "Obezite, şeker hastalığı ve diş problemlerinin en önemli tetikleyicisi şekerdir. Bu düzenlemeyi "aşırı korumacı yönetim" olarak göstermek saçma. Halkın sağlığı her şeyden önemli" dedi.

DEV ŞİRKETLERDE PANİK

Şekerli içeceklere kullanan dev şirketler, bu yeni yasa nedeniyle bir hayli zor duruma düştü. Şimdi hepsinin, yeni ve farklı bir yol bulmak için harekete geçtiği iddia edildi.

www.iyibilgi.com/.../
 

Rasûlullah (sav) buyuruyor:
"Allah'ı anmaksızın çok konuşmayın. Allah'ın zikri dışında çok söz söylemek, kalbi katılaştırır. Katı kalpli olanların ise, Allah'dan en uzak kimseler olduğu  kesindir." (Tirmizî, Zühd 62)