DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Hayatımızdaki Kimya Pratik Genel Bilgiler

Pratik Genel Bilgiler

Yazdır

Pratik Cilt Bakım Bilgileri

Ayaklarınız hassas ise:Eğer ayaklarınız çok hassas ise, sıcak havalarda şikayetleriniz artıyorsa her sabah bir kaç damla zeytin yağı ile ovalayın.

Ayak şişkinliği:Eğer ayaklarınız çok ısınıp şişiyorsa onları saatlerce sıcak suda bekletmeyin. Kolonya ile ovun. Bilekleriniz ve ayaklarınız şişmeyecektir.

Cildiniz kuru ise:Eğer cildiniz kuru ise bir muzu ezin, içerisine bir çay kaşığı bal veya bademyağı karıştırıp yüzünüze sürün. Birkaç dakika bekleyip ılık su ile yıkayın.

Dirsek ve topuklarınız:Dirsek ve topuklarınızın sertleşmesini istemiyorsanız bir dilim limon ile ovun. Böylece yumuşacık olacaklardır.

Pratik Ev Bilgileri

Duvar kağıtlarını çıkartmak:Duvar kağıtlarını yenilemek istediğinizde eski kağıtları çıkarmak her zaman sorun olur. Ilık su dolu bir kaba bir miktar bulaşık deterjanı dökün ve karışıma batırdığınız süngerle duvar kağıtlarını silin, kolayca çıkacaklardır.

Menekşelerin daha çok çiçek açması için:Evinizdeki menekşelerin daha çok çiçek vermesini istiyorsanız, toprağına yumurta kabukları karıştırın. Böylece menekşeleriniz daha sağlıklı olacak ve çok daha fazla çiçek açacaktır.

Ezilmiş Halılar:Halılarınızın ezilmiş yerlerini düzeltmek için, ıslak bir bezle ılık ütüyü ezilmiş yerlerin üzerinde gezdirin. Bu işlemi yaparken ütüyü çok fazla bastırmamaya çalışın. Ezilmiş olan kısımların dikleştiğini göreceksiniz. Gerekirse biraz da fırçalayabilirsiniz.

Çiçekleriniz bozuluyorsa:Evinizdeki çiçekler bazen böcek yüzünden kurur. Onların çiçek köklerini yemelerini önlemek için sigara külünden yararlanın. Çiçek köküne dökeceğiniz küller böcekleri yok edecektir.

Çivi çakmak için:Duvara büyük çivileri çakmak hiç de kolay değildir. İnsanı oldukça uğraştırır ve sıvanın dökülmesine de neden olabilir. Bunu önlemek için, çiviyi çakmadan önce sabuna bulayın. Böylece çivi duvara kolayca girer.

Güvelerden kurtulmak için:Güvelerin dolaplarınızı istila etmelerini önlemek için, büyükçe bir portakal alın, üzerine kabuğu görünmeyecek kadar sık biçimde karanfil batırın. Bu karanfilli portakalı giyecek dolabınıza ya da sandığın bir köşesine koyun. Böylece güveleri uzak tutmuş olursunuz.

Koltukların tozunu alırken:Elektrik süpürgeniz yoksa,bozulduysa ve koltuklarınızın tozunu almanız gerekiyorsa, şu yöntemi uygulayın. Tozunu alacağınız eşyanın üstüne nemli bir bez yayın, beze sopa ile vurarak tozunu çıkarın. Çıkan toz nemli beze yapışacağından hem oda tozlanmaz hem de eşyalarınız temizlenir.

Pratik Giysi Bilgileri

Blucinlerin rengi:Renginin açılmasını istemiyorsanız, yeniyken içine bol miktarda tuz atılmış soğuk suda 12 saat kadar bekletin. Sabit bir renk kazandığını göreceksiniz.

Kadife Giysiler:Kirlenmiş koyu renk kadife elbise ve pantolonlarınızı tuzla temizleyebilirsiniz. Temiz bir fırçayı temiz ve kuru bir tuza batırarak giysinize kuvvetle sürün. Lekeler gidecek, kullanılmaktan doğan parlaklık kaybolacaktır. Ayrıca eskiyip de parlayan pantolonlarınızdaki bu parlaklığı gidermek için ütü bezini sirkeli suyla ıslatın, sonra çok sıcak su ile ütüleyin. Parlaklığın tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.

Kazaklarınızın tüylenmesini önleyin:Yeni aldığınız kazakların tüylenmemesi için bir naylon torbaya koyarak 24 saat buzdolabının buzluğunda bekletin. Tüylenmesi önlenir.

Örgüleri ütülerken:En iyi ütüleme metodu, giysinin altına nemli bir bez yaymak ve üzerine hafif, kuru bir bez koymaktır. Kuru bezin üzerinden fazla bastırmadan ütüyü geçirin. Sıcak ütüyü asla yünün üzerine direk koymayın. Örgüyü hep tersten ütüleyin.

Parlayan kumaşlar:Etek ve pantolonlarınızda parlaklıklar oluyorsa, bu kısımları yeni kesilmiş bir patates ile iyice ovalayın. Kuruduktan sonra fırçalayabilirsiniz. Parlaklıktan eser kalmaz.

Sararan giysiler:Sararmaya başlayan beyaz giysilerinizi bir kaşık oksijenli su kattığınız 1 lt. ılık suda 1 saat bekletin.

Triko yıkamanın sırları:İster yün, ister merserize, ister sentetik iplikle yapılmış olsun, her örgüde ortak bazı kurallar vardır.

1. Her zaman için sadece ılık su kullanın, durulamalarda bile. Durulamada sık sık değiştirerek bol su kullanın.

2. Giysileri sabunlu suya iyice daldırın ve çitilemeden nazik bir şekilde yıkayın.

3. Örgü giysileri asla sıkmayın. Aksi takdirde giysileriniz elastikiyetini kaybeder ve deforme olurlar.

4. Islak örgü giysilerinizi sıkmayın, kuru bir havlunun üzerine yayın. Üzerine de ikinci bir havlu koyun ve havlunun üstüne basarak fazla suyu alın. Sonra giysinizi, ısı kaynaklarından uzak bir yere koyun.

Tüylenen kazaklar:Eğer kazaklarınız eski bir görünüme bürünüp, üzerinde yer yer iplik kümecikleri oluştuysa üzülmeyin. İşte size yepyeni ve yumuşak bir kazak elde etmenin yolu: Önce elinizle iplik kümeciklerini ayıklayın. Sonra kıl bir fırça ile örme yönünün tersinden kazağınızı fırçalayın. Kazak iplendikçe bu işlemi tekrarlayın. Kazağınızın yepyeni olduğunu göreceksiniz.

Ütü yaparken:Ütü yaparken ütüleyeceğiniz gömlek, etek gibi giysilerin altına çarşaf, perde, havlu gibi geniş eşyalar koyarsanız ikisi birden aynı anda ütülenecektir.

 

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Ey iman edenler! Sizden olmayanlardan hiçbir sırdaş edinmeyin. Onlar size fenalık etmekten asla geri kalmazlar. Hep sıkıntıya düşmenizi isterler. Onların kinleri konuşmalarından apaçık ortaya çıkmıştır. Kalplerinde gizledikleri ise daha büyüktür. Eğer düşünürseniz size âyetleri açıkladık.” (Âl-i İmrân, 118)