DEĞERLER KULÜBÜ ORG

... ŞAHSİYETLİ BİR NESİL İÇİN

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Ana Sayfa Bilgi, Teknoloji Televizyon ile Başarı Arasında Ters Orantı Var

Televizyon ile Başarı Arasında Ters Orantı Var

Yazdır

Uzman doktor Fatih Kalkınç, televizyon ile başarı arasında ters orantı olduğunu savunarak, "Çocukları televizyon bağımlılığı yapan ailelerdir.'' dedi. Iğdır'da düzenlenen 'Okul Evde Başlar' seminerine konuşmacı olarak katılan uzman doktor Fatih Kalkınç, televizyon ile başarı arasında ters orantı olduğunu söyledi. Kalkınç, "Çocukları televizyon bağımlılığı yapan ailelerdir. Özellikle 0-2 yaş arasında çocuğa hiç televizyon seyrettirilmemelidir." uyarısında bulundu.

Iğdır Özel İbrahim Avcı İlk Öğretim Okulu tarafından düzenlenen seminer, İbrahim Avcı Koleji konferans salonunda gerçekleştirildi. Fatih Kalkınç, başarıda önemli noktanın alışkanlıklar olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi: "4 saat ders çalışan bir öğrenci, daha sonra bir saat televizyon izlese emeğinin çoğu boşuna gider. Öğrendiğinin en az dörtte üçünü unutur. Bu yüzden özellikle okulların açıldığı dönemlerde çocuklar televizyondan uzak kalmalıdır. Televizyon ile başarı arasında ters orantı vardır. Çocukları televizyon bağımlılığı yapan ailelerdir. Özellikle 0-2 yaş arasında çocuğa hiç televizyon seyrettirilmemelidir. Çocuk televizyon reklamlarını izlerken iyi yemek yiyor diye televizyon seyretmeye alıştırıyoruz. Daha sonra çocuğun televizyon seyretmemesini söyleyerek şikayette bulunuyoruz."

Kalkınç, "Bilgisayar ise evin oturma odasında bulunmalı ve ekranı kapıya dönük olmalıdır." dedi.

Sınavlarda etkili diğer bir faktörün okuma hızı olduğunu belirten Fatih Kalkınç, okuma hızını artıran bir öğrencide dikkat dağınıklığının azaldığını ifade ederek, öğrencilerin okuma hızını artırabilmeleri için bol miktarda kitap okumalarını tavsiye etti. Bu tavsiyesinin sadece öğrenciye değil bütün aile fertlerine olduğunu vurguladı.

Cihan Haber Ajansı

 

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“(Rasûlüm!) De ki: Sizin kulluk, duâ ve yalvarmanız olmasa, Rabb’im size ne diye değer versin!? (Ne kıymetiniz var!?)…” (Furkan, 77)